Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

  New England Prep School Conferences

 

2017-2018 Season

EASTERN INDEPENDENT LEAGUE

Co-Players of the Year: Paul Rodolf '18 Berwick Academy                           

                   Jayden Depina '18 Beaver Country Day School

 ALL LEAGUE TEAM

Xahn Frater ‘19 Berwick Academy             Ryan Carruthers ‘18 Landmark School​​

Ricky Arias '18 Pingree School                   Donovan Carruthers '20 Beaver CDS

Essex Gall '18 Concord Academy                    David Massillon '18 Pingree School

Stephan Wallace '18 Lexington Christian      Ben Varieur '18 Portsmouth Abbey     

Anthony Marguerite '18 Bancroft School      Michael Michaud '21 Berwick Academy     

Shyheim Odom '22 Beaver Country Day School

 

FAIRCHESTER ATHLETIC ASSOCIATION

ALL LEAGUE TEAM

   Cole Prowitt-Smith ‘19   Greens Farms Academy      Tre Breland ‘19   Hamden Hall

  Nick Riveria-Torres ‘19   Masters School         Christian Adams ‘19   Hamden Hall

  Jonas Harper ‘18   St Lukes School          Henry Holzinger ‘19   Greens Farms Academy

  LeVaughn Lewis ‘19   King School        Isaiah Thompson ‘21   Masters School (NY)

     Tim Dawson ‘19   Hamden Hall                Jack Molloy ‘20   Brunswick School

      Allan Houston III '19  Rye Country Day        Jackson Ryan ‘18   St Lukes School                   

 HONORABLE MENTION

Greg Lawrence ‘19   Greens Farms Academy       Andrew Rice ‘18   Hamden Hall   

   Andrew Varoli ‘18 St Lukes School                 Michael Lau ‘20 Hopkins School    

    Rashid Woods ‘19   Masters School (NY)          Alex Canevari ‘19   King School  

   Billy O'Meara '19  Rye Country Day      Graham Pierce ‘18   Brunswick School             

 

HOUSATONIC VALLEY ATHLETIC LEAGUE

1st TEAM

Chris Torres  Wooster School          Kasim Cisse  Harvey School

Jahrell Spence Watkinson School      John Coleman  Watkinson School

Bryan Vanderhave  Christian Heritage High

2nd  TEAM

Everton Browne   Harvey School                Sam MacMillen  Wooster School

Matthew Houde  Master's School (CT)         Sal Dinardo  Christian Heritage

Andre Johnson  Master's School (CT)

HONORABLE MENTION

Aneesh Avancha  Chase Collegiate         Cain Schneider  Watkinson School

Brian Wright  Forman School           Henry Kinosian  South Kent School

 

INDEPENDENT SCHOOL LEAGUE

ALL LEAGUE TEAM

Terrell Brown '18  Brooks School    Cormac Ryan  '18  Milton Academy    Jake Bobo  '18  Belmont Hill

Tyler Aronson '18  Rivers School    Will Ledingham '18   Noble & Greenough   

Daniel Frechette '18  Governor’s Academy    Preston Santos '19  Brooks  School 

  Jovan Jones '18  Belmont Hill        Joey Luchetti '18  Lawrence Academy

James Welch '18  Noble & Greenough    David Mitchell '18  Belmont Hill    

Justin Connolly '18   Brooks School    Myles Davis  '19  Roxbury Latin   

Joseph Pridgen '19  Governor’s Academy    Cameron Shockley  '18  Milton Academy

Noah Fernandes '19  Tabor Academy    Moses Flowers '19  Thayer Academy   

Will Phelan '18  St. Sebastian’s School    Brian Wright-Kinsey '18  Brooks School   

 Keigan Kirby '18   Brooks School   Martin Mann '18   Lawrence Academy 

     Chris Herren Jr '19  Tabor Academy     Terrence Clark '21 Rivers School   

                              

MASS BAY INDEPENDENT LEAGUE
DIVISION 1

Most Valuable Player:  Andrew Deng '18   Boston University Academy 

ALL LEAGUE

Haniff Clarke '18 Cambridge School                     Zach Katz '18 Gann Academy

Jamar Jones '19 Boston Trinity Academy                        Immanuel Townsend '18  Cambridge School

Geo Echebira '18  Brimmer and May School                Nicholas Green '19  Cambridge School  

Jason Bryer '18 Gann Academy                            Cedric Joseph '19 Newman School 

Neil Mauskar '18  Boston University Academy                      David Szatkowski '19 Boston Trinity Academy 

 

PREP SIX

ALL LEAGUE

Jabin Read   St Andrews School       Jayden Holder   MacDuffie School

Ta-Jae Jenkins   St Thomas More

Sam Odjidja Worcester Academy    Memhet Tuncer MacDuffie School

 

SOUTHEASTERN NEW ENGLAND ATHLETIC ASSOCIATION 

ALL LEAGUE

Tedrick Wilcox  Rocky Hill School    Ta-jae Jenkins  St Thomas More   Memhet Tuncer MacDuffie School

Jabin Read   St Andrews School    Zaim Alam  Williams School     Anthony Jones  Providence Country Day

 Vincent Grande Providence Country Day   Joe Fox   St Andrews School   Jayden Holder   MacDuffie School

Jayjuan Hayes   Rocky Hill School   Cole Turner  St Thomas More    Stephen Lora  Rocky Hill School

 

 

2016-2017 Season

EASTERN INDEPENDENT LEAGUE

Co-Players of the Year: Emmanuel Bangandozou Bancroft School

                                      Jayden Depina Beaver Country Day School

  Coach of the Year: Clarence Chenoworth Portsmouth Abbey School

ALL LEAGUE TEAM

                         Tiong Bol Berwick Academy                           Ryan Carruthers Landmark School​​

                         Chad DiCenzo Pingree School                           Drew Fonts Portsmouth Abbey School

                         Nate Freeman Beaver Country Day School       Essex Gall Concord Academy

                         Ryan Hall Portsmouth Abbey School                 Alonzo Jackson Pingree School     

                         Anthony Marguerite Bancroft School              Trey Scaro Lexington Christian Academy

 

FAIRCHESTER ATHLETIC ASSOCIATION

ALL LEAGUE TEAM

Ndaiye Abdou (2019) Masters School (NY)                               Joel Boyce (2017) St Lukes School

Lucas Curran (2017) Masters School (NY)     Dan Draffman (2017) Hamden Hall Country Day School

Jonas Harper (2018) St Lukes School                                      LeVaughn Lewis (2019) King School

Sunday Okeke (2017) Greens Farms Academy   Cole Prowitt-Smith (2019) Greens Farms Academy

TJ Roundtree (2017) Hamden Hall Country Day School           Walter Whyte (2017) St Lukes School

HONORABLE MENTION

Robinson Brown (2019) Hopkins School                                  Trey Canevari (2017) King School

Allan Houston III (2019) Rye Country Day School            Charlie Sealy (2017) Brunswick School

Andrew Rice (2017) Hamden Hall Country Day School       Evan Roteman (2017) Greens Farms Academy

Andrew Varoli (2018) St Lukes School                      Rashid Woods (2019) Masters School (NY)

  

HOUSATONIC VALLEY ATHLETIC LEAGUE

 FIRST TEAM

Alexander Foote  Wooster School                                 JT Pappa  Forman School

Clay Westermann Christian Heritage High                  Kasim Cisse Harvey School

Kernochan Byrnes  Wooster School                        Luke Wilson  Forman School

SECOND TEAM

Henry Belt South Kent School             Jordan Alexander Chase Collegiate School

John Coleman  Watkinson School             Jashuan Ford-Ryals  Watkinson School 

Shawn Scott  Masters School (CT) 

 

HUDSON VALLEY ATHLETIC LEAGUE

Player of the Year: Elijah Barnett Storm King School

 FIRST TEAM

Elijah Barnett (2017) Storm King School         Jayden Figueroa (2019) Storm King School

Jabreel Harrell (2017) Oakwood Friends School          Owen Ng (2018)  Storm King School

Giorgi Tsiklauri (2018) New York Military Academy

SECOND TEAM

Avante Walker (2019) Marvelwood School     Danny Lorenzo (2021)  New York Military Academy

Tucker Lin (2018)  Faith Christian Academy         Trevor Mooney (2018) Oakwood Friends School

Dylan Bimka-Wintrob (2017) Oakwood Friends School

THIRD TEAM

Frank Deng (2017) Darrow School                        Dalton Louis (2019) Faith Christian Academy

Dylan Mahon (2018) Poughkeepsie Day School    Joe Pullman (2017) Poughkeepsie Day School

 

MASS BAY INDEPENDENT LEAGUE

DIVISION 1

MVP:  Ben Edry '17 Gann Academy

ALL LEAGUE TEAM

              Tai Breirman '21 Brimmer & May School        Haniff Clarke '18 Cambridge School

              Brian Gadbois '17 Newman School                Michal Gergely '17 Covenant Christian Academy

              Joshua Hyams '19  Cambridge School            Jonathon Jordan '18 Covenant Christian Academy   

              Noah Klar '17 Gann Academy                        Jabari Norvin '17 Newman School  

              Gianni Thompson '20 Chapel Hill-CH              Ethan Weiss '17  Gann Academy

                                 

 

POWER 5 CONFERENCE

Tournament MVP: Isaac Kante Putnam Science Academy

 FIRST TEAM

Eric Ayala  Putnam Science Academy         Chris Duarte Redemption Christian Academy

Hashan French  Springfield Commonwealth Academy         DJ Jones Notre Dame Prep 

Alexis Yetna  Putnam Science Academy  

SECOND TEAM

Jaheam Cornwall  Putnam Science Academy                     Luis Mora Redemption Christian Academy

Jordan Hardwick  Springfield Commonwealth Academy   Derrick Ellis Springfield Commonwealth Academy 

Zep Jasper Notre Dame Prep 

HONORABLE MENTION

Malik Curry Putnam Science Academy             Shy Hicks Springfield Commonwealth Academy  

      Isaac Kante Putnam Science Academy       ​Jordan Kellier Redemption Christian Academy

                Daniel Kiely Notre Dame Prep                 Malik Pouncey  Springfield Commonwealth Academy                   

 

SOUTHEASTERN NEW ENGLAND ATHLETIC ASSOCIATION 

Co-Players of the Year: John Batista '17 Providence Country Day

                                Devin Rickerson '18 St Thomas More

ALL LEAGUE TEAM

Zain Alam Williams School                            Marcus Greenidge '17  Hyde School (CT)

Khalil Johnson '17  Hyde School (CT)                        John Ponte '17  Rocky Hill School

 Mark Read '17  St Andrews School                  Sam Smiley '17  Providence Country Day

Michael St. Laurent '17  Hyde School (CT)        CJ Summers (2020) St Andrews School

 John Viera '18  St Thomas More                           Vashon Wilson '17  ST Thomas More 

HONORABLE MENTION

Vincent Grande Providence Country Day                          Eli Griswold Williams School

William Janikies (2017) Rocky Hill School              Mehki McCray '17 Hyde School (CT)

Mychai Sebastian '18 St Thomas More               Percy Williams '18 St Andrews School

 

 2015-2016 Season

EASTERN INDEPENDENT LEAGUE

Player of the Year: Shandon Brown Beaver Country Day School

ALL LEAGUE TEAM

Emmanuel Bangandozou Bancroft School            PJ Tucker Beaver Country Day School  

Keyshaun Jacobs Beaver Country Day School   Kyle Padmore Beaver Conutry Day School

Phil Ahn Concord Academy                                            Max Olmstead Landmark School

Jake Kakar Lexington Christian Academy        Jude Guerrier LexingtoChristian Academy

Alonzo Jackson Pingree School                                             Griffin Beal Pingree School

Drew Fonts Portsmouth Abbey School

 

 FAIRCHESTER ATHLETIC ASSOCIATION

ALL LEAGUE TEAM

Walter Whyte St Lukes School             Edens Fleurizand Hopkins School

TJ Rountree Hamden Hall                      Nacho Nwana Brunswick School

Joel Boyce St Lukes School                         Charlie Zane Hopkins School

 Dom Cristiano, Jr. Greens Farms     Elvin Rodriguez, Jr. Greens Farms  

Jonas Harper St Lukes School                    Sunday Okeke Greens Farms

HONORABLE MENTION

Jalen Latta St Lukes School                     Drew Nolan Hopkins School

 Trey Canevari King School                      Mike DiMartino Hamden Hall

 Isaac Manton Greens  Farms               Charlie Sealy Brunswick School

  Manny Chukwu  Rye Country Day            Miles McQuillen  King School

Andrew Rice Hamden Hall                        Josh Bunch Masters School

 

HOUSATONIC VALLEY ATHLETIC LEAGUE

 FIRST TEAM

Chris Watts South Kent School   Blake Hardy Chase Collegiate School

  Alex Foote Wooster School

Clay Westerman Christian Heritage School  JT Papa Forman School 

 SECOND TEAM

Rohan Harrison Harvey School            Jadon Archer Masters School

Kern Byrnes Wooster School                 Luke Wilson Forman School

Jovell Forsythe Harvey School 

 

INDEPENDENT SCHOOL LEAGUE

MVP: Ikenna Ndugba '16 Brooks School  

Defensive Player of the Year: David Mitchell '18 Belmont Hill School        

ALL LEAGUE TEAM

Jovan Jones, '18 Belmont Hill School                                Fru Che '17, Brooks School

 James O'Regan '16 BB&N                               Jaylyn Hinton '17 Governor's Academy

Nick Osarenren '17 Governor's Academy                      Joe Collins '18 Groton School

Maurice Works '18 Lawrence Academy              Joey Luchetti '18 Lawrence Academy

Austin Dorsey '16 Middlesex School                       Cormac Ryan '18 Milton Academy

Nick Tupanjanin '16 Milton Academy                   James Mortimer '17 Nobles School

   Alijah Rue '17 Nobles School                                       Azar Swain '17 Rivers School   

  Jermaine Samuels '17 Rivers School             Daniel Shlayen '17 Roxbury Latin School

Jack O'Connor '16 St George's School                  Jordan Scurry '16 St Marks School

 Matt Karpowicz '16 St Sebastian's School      Jayvaughn Edmonds '17 Thayer School

Jordan Mello-Klein '17 Thayer School

 

MASS BAY INDEPENDENT LEAGUE

DIVISION 1

Co-MVPs: 

Michael Gergely '17 Covenant Christian Academy                         Ben Edry '16 Gann Academy

ALL LEAGUE TEAM

Noah Klar '17 Gann Academy                                                Noam Ganz '16  Gann Academy

Chris Green '16 Cambridge School                                   Haniff Clark '18  Cambridge School

Dylan Christoffels '18 Marie Philip School                  Jacob Quiles '16 Brimmer & May School

Mike Rivers '16 Covenant Christian Academy           Grandhalbert Norvin '17 Newman School

 Robert Gadbois '16 Newman School                  Minh Ngo '16 Chapel Hill Chauncy Hall School 

 

SOUTHEASTERN NEW ENGLAND ATHLETIC ASSOCIATION 

DIVISION 1

Player of the Year: Eammon Joyce '16 Hyde School

ALL LEAGUE TEAM

Hashem Abbas '17  St Thomas More School                 Jordan Burney '16 Hyde School

Juwon Grant '16 St Thomas More School         Eddie Guilbert 'St Thomas More School

Alex Holloway '16 Providence Country Day                 Timmy Holt '18 Wheeler School

Sam Hunt '17  Wheeler School                                Graham Lynch '16 Wheeler School

Joe McNamara '16 Providence Country Day                     Rodney Ray '17 Hyde School

Josh Silva Providence Country Day  

DIVISION 2

ALL LEAGUE TEAM 

Harrison Hall '16 Williams School             William Janikies '17 Rocky Hill School

Mark Read '17 St Andrews School         Brody Runenstein '17 Rocky Hill School

Cam Wilkins '19 St Andrews School

HONORABLE MENTION 

​    John Ponte '17 Rocky Hill School                Roman Rios '19 Williams School

Percy Williams '18 St Andrews School

 

TRI-STATE LEAGUE 

Players of the Year:

Elijah Bailey Hotchkiss School                                 Isaiah Nichols Avon Old Farms School

FIRST TEAM

Elijah Bailey Hotchkiss School                                 Isaiah Nichols Avon Old Farms School

         Rodney Henderson Avon Old Farms School              Shawn Montague Canterbury School         

DeAnte Bruton Canterbury School  

SECOND TEAM

Packy Witkowski Avon Old Farms School              Jonathan Girard Trinity Pawling School

Christian Porydzy Hotchkiss School                  Stephen O'Hanlon Trinity Pawling School

Jordan Harnum Trinity Pawling School                                       Zavier Rucker Taft School